top of page
Search

Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra. Czym się różnią w zakresie pomagania pacjentom?
Mimo coraz większej świadomości społecznej, wciąż można pogubić się w świecie specjalistycznych terminów, tytułów i zakresu kompetencji. Warto więc nieco je uporządkować. Jeśli zadajesz sobie pytanie - co może robić psycholog, czym różnią się jego możliwości od psychoterapeuty, a co ich odróżnia od pomocy jaką możesz otrzymać od psychiatry? - przeczytaj poniższy tekst.


Psychologiem jest osoba, która ukończyła studia (przynajmniej magisterskie) na kierunku psychologia. Mając takie wykształcenie, specjalista może zajmować się szeroko pojętym wsparciem psychologicznym, diagnozą psychologiczną, może uczestniczyć w licznych szkoleniach dzięki, które będą wzmacniały jego kompetencje w zakresie udzielania wsparcia psychologicznego. Psycholodzy pracują w wielu instytucjach, takich jak szpitale, poradnie, gdzie wspierają pacjentów potrzebujących rozmowy w trudnym momencie życia, w kryzysie. Psycholog może także zajmować się badaniami z użyciem testów psychologicznych.

Wielu psychologów wybiera możliwość specjalizowania się - czy to w psychologii klinicznej (to ponowne kilka lat nauki i staży różnego rodzaju) czy to w psychoterapii (pełny kurs psychoterapii trwa kilka lat, a to dopiero początek, bo można jeszcze robić dodatkowy certyfikat - oprócz dyplomu psychoterapeuty.

Psychoterapeuta, jak już zostało wspomniane, to kolejna specjalizacja jaką może zrobić psycholog po studiach magisterskich. Nie każdy psycholog jest więc psychoterapeutą, ale za to psychoterapeuta często jest jednocześnie psychologiem (może być również pedagogiem lub lekarzem).

Psychiatra to osobna kwestia. Jest to lekarz, który ukończył specjalizację z psychiatrii. Nie jest psychologiem, nie jest psychoterapeutą choć może być - jest w środowisku wielu psychiatrów, którzy są jednocześnie psychoterapeutami ponieważ zdecydowali się iść na kurs psychoterapii. Psychiatra zajmuje się głównie leczeniem farmakologicznym pacjenta. Może również wspierać działania terapeuty, dobrze jeśli psychoterapeuta współpracuje z psychiatrą swojego pacjenta. Psycholog i psychoterapeuta nie mogą wystawiać recept. Psychiatra posiada oczywiście taką możliwość. Psychiatra może również wystawić skierowanie na oddział szpitala psychiatrycznego, jeśli zajdzie taka konieczność.


Różnice między wszystkimi specjalistami są wyraźne, najważniejsza jednak jest ich współpraca i to co łączy, po to aby pacjent otrzymał jak najbardziej kompleksowe wsparcie, wzmocnione wiedzą i doświadczeniem każdego z tych ekspertów.

3 views

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page